VARĖNOS „ĄŽUOLO" GIMNAZIJA

Varėnos „Ąžuolo“ gimnazistės Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape laimėjo antrąją vietą
2016-04-25 11:09
Šių metų balandžio 13–15 dienomis

Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos trečios klasės mokinės Augustė Sukackaitė ir Ieva Bučinskaitė dalyvavo Švietimo ir mokslo ministerijos bei Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro organizuojamame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape ir laimėjo garbingą antrąją vietą. Mokinės atliko tiriamąjį darbą „Beržų pumpurų ekstraktų antimikrobinių savybių įvertinimas ir jų pritaikymas antimikrobinio rankų gelio gamyboje“, darbo vadovė – Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos chemijos mokytoja Jolanta Žilionienė.

Šiais metais į konkurso finalinį etapą buvo atrinkti 62 darbai. Darbų autoriai tyrė nanodalelių poveikį ekosistemai, vėžinių ląstelių gyvybingumą, keičiant sąlygas, vabzdžių elgseną, elektromagnetinės spinduliuotės bei kitų veiksnių įtaką augalų augimui, ieškojo būdų, kaip nuo puvimo apsaugoti vaisius, kaip panaudojant nuotekų dumblą, vandenį ir antrines žaliavas padidinti įvairių augalų derlių, kūrė naujos kartos antimikrobiniu aktyvumu pasižyminčius tvarsčius. Jaunieji mokslininkai taip pat ieškojo kovos su kenkėjais, pelėsiais ir mikrobais būdų naudojant augalinius ekstraktus, tyrinėjo oro, vandens telkinių užterštumą, domėjosi tolimosiomis galaktikomis, pristatė kuriamą bioplastiką, natūralius dažiklius, ekologišką kosmetiką ir t.t. Pateikta nemažai humanitarinės, sociologinės ir antropologinės srities darbų: buvo analizuojami įvairūs kalbinės aplinkos aspektai, grafiti raiška, istorinė kraštovaizdžio kaita.

Augustės ir Ievos tiriamasis darbas sulaukė nemažai komisijos vertintojų bei kitų dalyvių dėmesio ir buvo puikiai įvertintas. Savo darbe merginos ištyrė karpotojo beržo (Betula pendula) pumpurų ekstraktų antimikrobines savybes prieš dažniausiai mūsų odą kolonizuojančius mikroorganizmus:Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Salmonella braenderup, Yersinia enterocolitica, Candida albicans,Pseudomonas aeruginosa, Bacillus globigii. Nustatė, kad tirtas ekstraktas turi stiprias antimikrobines savybes, įvertino jo antimikrobinių savybių stabilumą ir pritaikė ši ekstraktą antimikrobiniorankų gelio gamyboje. Jų pagamintas antimikrobinis gelis turi stiprų antimikrobinį poveikį, kuris gali būti naudojamas kaip perspektyvus šiuolaikinių dezinfektantų analogas. Tiriamąjį darbą mokinės parengė per kiek daugiau nei metus. Tyrimus atliko Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre esančioje modernioje laboratorijoje, kur jas konsultavo laboratorijos mikrobiologas, Jungtinio gyvybės mokslų centro mokslininkasPovilas Kavaliauskas.

Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos mokinės Augustė Sukackaitė bei Ieva Bučinskaitė yra įsitikinusios tokių konkursų nauda ir teigia įgijusios neįkainojamos patirties. Jos ne tik dirbo laboratorijoje, gavo begalę žinių, bet ir turėjo galimybę susipažinti su žymiausiais Lietuvos mokslininkais bei jaunaisiais tyrėjais iš visos Lietuvos. Merginos teigia, jog svarbiausia yra nebijoti ieškoti, tirti, stengtis atrasti, bei skatina ir kitus mokinius išbandyti savo jėgas Jaunųjų mokslininkų konkurse kitais metais.

 

Augustė Sukackaitė,

Varėnos „Ąžuolo“ gimnazija

3b klasė

2016–04–21