Ekskursija į Sugiharos namus – projekto apie Č. Sugiharą dalis
2015-11-27 21:53

Mūsų gimnazijos Tolerancijos ugdymo centras, kartu su vienuolika Lietuvos Respublikos mokyklų dalyvauja Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti inicijuotame nacionaliniame projekte ,,Kas buvo Čijūnė Sugihara?“

Šiais metais sukako 75 metai nuo to laiko, kai 1940 metų vasarą Japonijos konsulas Čijūnė Sugihara Lietuvoje išdavė tranzitines vizas žmonėms, bėgusiems nuo prasidėjusio Antrojo pasaulinio karo Europoje.

Projektu siekiama papasakoti mokiniams apie Japonijos konsulą Lietuvoje – Čijūnę Sugiharą, dirbusį Kaune 1939–1940 metais. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui daug pabėgėlių iš Lenkijos (lenkų ir žydų) pasiekė Kauną. Šie žmones kreipėsi į Japonijos konsulą dėl tranzitinių vizų, jas gavę galėjo išvykti kuo toliau nuo Europoje vykstančio karo ir nacistinės Vokietijos politikos. Čijūnė Sugihara, neturėdamas Japonijos vyriausybės palaikymo, 1940 metų vasarą per beveik mėnesį išdavė daugiau kaip 2000 tranzitinių vizų. Šie dokumentai padėjo žmonėms išgyventi.

Č. Sugihara – tai vienintelis japonas, kuriam Yad Vashem – Holokausto tyrimų ir įamžinimo institucija Izraelyje yra įteikusi Pasaulio Tautų Teisuolio apdovanojimą.

Mūsų gimnazijos IIIe klasės mokiniai, projekto dalyviai, su anglų kalbos mokytoja J. Černiene rinko medžiagą apie Sugiharos išgelbėtus žydus, jų likimą, o lapkričio 17 d. su klasės auklėtoja D. Jazukevičiene ir istorijos mokytoja R. Jasevičiene lankėsi Č. Sugiharos namuose Kaune, kur dalyvavo netradicinėje pamokoje apie šį pasaulio teisuolį ir jo didvyrišką poelgį.

Muziejuje pasitelkus modernias tehnologijas pristatytos unikalios diplomato Č. Sugiharos gyvenimo akimirkos, jo išgelbėtų žmonių ir jų artimųjų, pasklidusių po visą pasaulį, pasakojimai.

Č. Sugiharos ir Nyderlandų garbės konsulo J. Zvartendijko vizų išdavimo Kaune istorija – tai didžių asmenybių drąsa ir ryžtas, padėjęs žydams išgyventi ir tapęs humanizmo pavyzdžiu tūkstančiams žmonių visame pasaulyje.

Baigiamasis projekto renginys įvyks kitų metų vasario mėnesį. Jame mūsų mokiniai pristatys paruoštą meninę kompoziciją „Vizos į gyvenimą“.